Miért fontos a kémények karbantartása?

Promóció
Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Email
RSS
INSTAGRAM

#reklám #kémény #karbantartás

Ahogy a tél beköszönt, sokan örömmel töltik otthon a hideg estéket kandallótűz mellett, élvezve a lángok kellemes melegét. Egy szezonális rituálé ez, ami hozzátartozik a komforthoz és kikapcsolódáshoz. Ám a kémény állapota olykor nem jut eszünkbe, miközben fellobbantjuk a lángokat az első hideg éjszakákon. Ez pedig probléma lehet, ugyanis a kémény állapota jelentősen befolyásolja a biztonságot.

Ha a kéményed nincs megfelelően karbantartva, az komoly veszélyt jelenthet az otthonodra és a benne élőkre. Kéménytüzek alakulhatnak ki, ami szerkezeti károkat, anyagi veszteségeket okozhat, és ami még rosszabb, súlyos személyi sérülésekkel is járhat.

Mitől gyullad ki egy kémény?

A kémények elsődleges feladata, hogy az égés során keletkező füstöt és gázokat biztonságosan kivezessék az otthonunkból. Ám a fa égése során nemcsak látható tüzek, hanem különböző melléktermékek is keletkeznek, amelyek a kéményfalakra tapadnak. Ezt a mellékterméket kreozotnak hívják. A kreozot megjelenése lehet fekete vagy barna, és többféle formában jelenhet meg: pelyhes, ragacsos vagy kátrányos, de mindegyik változata erősen tűzveszélyes. Ha a kreozot felhalmozódik, drámai kéménytüzet okozhat, amelyek forró, pusztító erővel bír. A kémény takarítása megköveteli a megfelelő munkaruházatot, erre minden esetben ügyeljünk.

Az égés során keletkező melléktermékek mennyisége és minősége több tényezőtől is függ. Például a levegőellátás szűkössége vagy nedves fa égetése elősegíti a kreozot lerakódását. A megfelelő égési hőmérséklet fenntartása, valamint a száraz fa használata kulcsfontosságú lehet ennek elkerülése érdekében.

A kéménytüzek okozta károk

A kéménytüzek komoly károkat okozhatnak mind a régebbi falazott, mind a modern, előregyártott fém kémények esetében. A kéménytüzek hatalmas, akár 1000°C feletti hőmérsékleten is éghetnek, ami megolvaszthatja a habarcsot, megrepesztheti a csempéket vagy deformálhatja a fém alkatrészeket. A falazott kémények esetében ezek a károk különösen veszélyesek lehetnek, ugyanis a repedések lehetőséget teremthetnek a lángok számára, hogy elérjék a ház éghető szerkezetét.

Az előregyártott fém kéményeknél a belső bélés hajlamos a meghajlásra és sérülésre, amely szintén veszélyes lehet. Mindenképp szükséges az ilyen rendszerek használatának felfüggesztése és cserével történő helyreállítása a kéménytűz után.

Hogyan előzheted meg a kéménytüzeket?

Szerencsére a kéménytüzek megelőzhetők néhány egyszerű lépés betartásával. Először is, mindig csak szárított fát használj, mivel a nedves fa elégetése több kreozotot eredményezhet. Gyújts kis, forró tüzeket, mivel ezek tisztábban égnek, kevesebb füstöt termelnek és csökkentik a kreozot felhalmozódásának esélyét. A különböző fém- vagy kartonelemek égetése abszolút kerülendő.

Emellett érdemes évente legalább egyszer ellenőriztetni a kéményt egy professzionális kéményseprővel, aki alaposan megtisztítja és szükség esetén javítja is a rendszert. A JOSZERSZAM.com is nagyszerű megoldásokat kínál, ha bármilyen szerszámra vagy eszközre van szükséged a kémény karbantartásához.

Twitter
Visit Us
Follow Me
YouTube
YouTube
Email
RSS
INSTAGRAM

Vélemény, hozzászólás?